دستکاری کنتور گاز

در ایران حدود 45 درصد از مصرف گاز در بخش خانگی مصرف شده و حدود 6 درصد آن در بخش تجاری استفاده می شود.در واقع یعنی بخش مسکونی و تجاریِ عمومی، در مجموع بخش زیادی از مصرف گاز را به خود اختصاص می‌دهند. البته لازم به ذکر است که حداقل 30% از انرژی نهایی در ساختمان، به اشکال مختلف هدر می‌رود.

با شروع فصل سرما و زمستان معمولا همه ما به دنبال گرم کردن محیط خانه و یا محل کار خود هستیم؛ گاهی ممکن است برای گرم کردن محیط از روش‌های نادرست استفاده کنیم که به دنبال آن مصرف گاز و قبض گاز افزایش پیدا خواهد کرد.

متاسفانه با افزایش قیمت های حامل انرژی و همچنین افزایش قیمت گاز مصرفی مشترکین، برخی افراد درصدد ایجاد وقفه در اندازه گیری و نشان دادن صحیح مفدار کنتور گاز برآمده اند و راه های متفاوتی از جمله استفاده از موبایل، گیره، عکس رادیولوژی و … را برای از کار انداختن کنتور گاز استفاده می کنند.

سازندگان کنتور گاز سعی کرده اند که ضعف های موجود در طراحی و ساخت کنتور گاز را که موجب دستکاری کنتور گاز می شوند، برطرف کنند ولی با این وجود نمی توان برای تمامی آنها راه حل فنی پیدا نمود و برخی این دستکاری کنتور گاز را که موجب تخریب و به جا ماندن آثار دستکاری روی کنتور گاز می باشد را می توان ثابت نمود و با برخورد قانونی از گسترش این معضل جلوگیری نمود.

مجازات دستکاری کنتور گاز چیست؟

تغییر در وضعیت دستگاههای اندازه گیری انشعابات جرم است و مجازات دارد. طبق جدیدترین قانون تصویب شده که 7 ماده و 4 تبصره دارد در ماده یک آن آمده است:

هر شخصی بدون دریافت انشعاب قانونی آب، برق، گاز و شبکه فاضلاب و اشتراک خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات مبادرت به استفاده از خدمات مزبور نماید و یا با داشتن انشعاب مبادرت به استفاده غیرمجاز نماید، علاوه بر الزام به پرداخت بهای خدمات مصرفی و جبران خسارت و سایر حقوق مربوطه به شرح زیر جریمه می شود:

الف- در خصوص مصارف خانگی از جریمه نقدی تا درجه ۶ که در موضوع ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ و براساس نرخ تورم سالانه استفاده می شود در مصارف غیرخانگی به یک تا دو برابر بهای مصرف خدمات مصرفی.

ب- در صورت تکرار حسب مورد به حداکثر جریمه مقرر در بند (الف) و قطع انشعاب به مدت سه ماه تا شش ماه

در ماده دو  قانون مجازات استفاده‌کنندگان غیرمجاز از آب، برق، تلفن، فاضلاب و گاز نیز آمده است:

«هر شخصی به هر طریق مبادرت به هر نوع تصرف یا تغییری در وضعیت دستگاههای اندازه‌گیری آب، برق، گاز، تلفن و یا شبکه فاضلاب نماید به نحوی که منجر به اخلال در کارکرد صحیح و ثبت ارقام مصرفی گردد، علاوه بر الزام به اعاده وضع به حال سابق، به پرداخت بهای خدمات مصرفی و جبران خسارت و جزای نقدی درجه شش موضوع ماده (۱۹) قانون مجازات اسلامی مصوب ۱/۲/۱۳۹۲ محکوم می‌گردد.»

چطور از دستکاری کنتور گاز می توان جلوگیری کرد؟

استفاده از پلمپ کنتور گاز می تواند این مشکل را حل کرده و از هر گونه سوء استفاده و دستکاری جلوگیری کند. دستکاری کنتور گاز پلمپ شده کاری است تقریبا نشدنی که عواقب سنگینی برای فرد خاطی خواهد داشت. شرکت پایگان سیل ایرانیان تولید کننده انواع پلمپ امنیتی و لیبل امنیتی در ایران بهترین محصولات را برای پلمپ کنتور گاز ساخته و به بازار عرضه کرده است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 2.8]