دستکاری کنتور آب

کنتور آب دستگاهی است که میزان آب مصرفی هر خانه یا ساختمان را اندازه گیری می‌کند. در فصل‌های گرم که مصرف آب افزایش می‌یاید و به دنبال آن هزینه قبض آب هم تصاعدی زیاد می‌شود، برخی از مشترکان سعی می‌کنند با دستکاری کنتور آب و کاهش سرعت آن، مصرف کمتری را نشان داده و مبلغ کمتری بابت آب بها بپردازند. بهترین روش دستکاری کنتور آب  چیست سوالی است که بسیاری از آنها به دنبال پاسخش هستند. البته این کار طبق قوانین جرم است و منجر به مجازات متخلفان خواهد شد.

چطور کنتور آب را دستکاری کنیم؟

معمولا افراد سودجو کنتورهای آب قدیمی را می‌توانند دستکاری کنند. در کنتورهای دیجیتال جدید این کار بسیار سخت و شاید غیرممکن باشد. از کار انداختن شمارشگر کنتور آب، دستکاری کنتور آب با آهنربا یا سوزن و… از جمله روش‌هایی است که استفاده می‌کنند. آنها با این کارها باعث چرخش معکوس یا بسیار آرام کنتور شده و در پی آن مصرف آب بسیار کمتری نشان داده خواهد شد. در بسیاری از موارد این کارها باعث صدمه به کنتور آب شده  علاوه بر مجازات دستکاری، هزینه‌های تعمیر هم باید توسط متخلف پرداخت شود.

دستکاری کنتور آب با آهنربا

یکی از روش‌هایی که برخی از متخلفان مطرح می‌کنند، دستکاری کنتور آب با آهنربا است. البته احتمال آسیب رساندن به کنتور هم زیاد است. البته در کنتورهای جدید با استفاده از تکنولوژی‌های نو جلوی این کار گرفته شده است.

دستکاری کنتور آب با سوزن

یکی از روش‌های دیگر استفاده از سوزن برای از کار انداختن کنتور آب است. این روش هم می‌تواند بسیار خطرناک باشد و هم به کنتور آب آسیب جدی وارد کند. از همه مهم تر متخلفان در معرض پیگرد قانونی و مجازات‌های سنگین قرار خواهند گرفت.

دستکاری کنتور آب با گیره

این روش هم به احتمال زیاد به کنتور آب آسیب زده و هزینه‌های زیاد تعمیرات و تعویض کنتور آب را به فرد تحمیل می‌کند. همانند سایر روش‌ها این کار جرم نیز است و عواقب خودش را دارد. 

مجازات دستکاری کنتور آب  چیست؟

تغییر در وضعیت دستگاههای اندازه گیری انشعابات جرم است و مجازات دارد. طبق جدیدترین قانون تصویب شده که 7 ماده و 4 تبصره دارد در ماده یک آن آمده است:

هر شخصی بدون دریافت انشعاب قانونی آب، برق، گاز و شبکه فاضلاب و اشتراک خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات مبادرت به استفاده از خدمات مزبور نماید و یا با داشتن انشعاب مبادرت به استفاده غیرمجاز نماید، علاوه بر الزام به پرداخت بهای خدمات مصرفی و جبران خسارت و سایر حقوق مربوطه به شرح زیر جریمه می‌شود:

الف- در خصوص مصارف خانگی از جریمه نقدی تا درجه ۶ که در موضوع ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ و براساس نرخ تورم سالانه استفاده می‌شود در مصارف غیرخانگی به یک تا دو برابر بهای مصرف خدمات مصرفی.

ب- در صورت تکرار حسب مورد به حداکثر جریمه مقرر در بند (الف) و قطع انشعاب به مدت سه ماه تا شش ماه

در ماده دو  قانون مجازات استفاده‌کنندگان غیرمجاز از آب، برق، تلفن، فاضلاب و گاز نیز آمده است:

«هر شخصی به هر طریق مبادرت به هر نوع تصرف یا تغییری در وضعیت دستگاههای اندازه‌گیری آب، برق، گاز، تلفن و یا شبکه فاضلاب نماید به نحوی که منجر به اخلال در کارکرد صحیح و ثبت ارقام مصرفی گردد، علاوه بر الزام به اعاده وضع به حال سابق، به پرداخت بهای خدمات مصرفی و جبران خسارت و جزای نقدی درجه شش موضوع ماده (۱۹) قانون مجازات اسلامی مصوب ۱/۲/۱۳۹۲ محکوم می‌گردد. »

چطور از این کار می‌توان جلوگیری کرد؟

با استفاده از پلمپ کنتور آب می‌توان این مشکل را حل کرد و از هر گونه سوء استفاده و دستکاری جلوگیری کرد. دستکاری کنتور آب پلمپ شده کاری است تقریبا نشدنی که عواقب سنگینی برای فرد خاطی دارد.  شرکت پایگان سیل ایرانیان تولید کننده انواع پلمپ امنیتی و لیبل امنیتی در ایران بهترین محصولات را برای پلمپ کنتور آب ساخته و به بازار عرضه کرده است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]