کاربرد زاماک در پلمپ کابلی

آلیاژ مستحکم زاماک در پلمپ کابلی، ماده اصلی تشکیل دهنده این مدل از پلمپ های امنیتی می باشد که با توجه به خواصی که دارد از آن به عنوان ماده ای مقاوم در این صنعت استفاده می شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی کلی آلیاژ زاماک و چگونگی استفاده آن در صنعت پلمپ سازی بپردازیم. اما در ابتدا باید بدانیم که زاماک چیست و ترکیبات آن چه تاثیری روی آن دارد.

ویژگی های آلیاژ زاماک

زاماک از نوعی آلیاژ بر پایه عنصر روی ساخته می‌شود که از این آلیاژ معمولا در قطعات تحت فشار استفاده می‌شود. عناصر اصلی آلیاژ زاماک عبارتند از روی، آلومینیوم، مس، منیزیم. البته آهن، کادمیم، قلع، نیکل، کرم و منگنز نیز به مقادیر اندک در آن به کار می‏‌روند. اما پایه اصلی و اساس این آلیاژ  روی است. براي تهيه آلياژ  ابتداء آلومينيوم را ذوب كرده سپس تكه‌هاي مس خالص را داخل مذاب انداخته و درجه حرارت را بالا برده تا اينكه مس در داخل آلومينيوم حل شود و بقیه موارد اعمال می شود.

روی فلزی به رنگ سفید مایل به آبی یا نقره ای است. درشت دانه است و نقطه ی ذوب آن 419 درجه ی سانتی گراد و نقطه ی جوش آن برابر با 906 درجه ی سانتی گراد است. وزن مخصوص روی برابر با 7/31 بوده و دارای فشار بخار بالایی است که در آلیاژ سازی بسیار مهم است. مصرف روی بعد از آلومینیوم و مس در رده سوم جا دارد.

آلیاژهای زاماک عضوی از خانواده آلیاژی روی-آلومینیوم به شمار می‌روند. این آلیاژ برای اولین بار در سال 1929 توسط کمپانی «زینک نیوجرسی» به عرصه علم متالورژی معرفی شد. زاماک گریدهای مختلفی دارد که از این میان زاماک 2، زاماک 3، زاماک 5 و زاماک 7 بیشترین استفاده صنعتی را دارند. زاماک نام مخفف عناصر اصلی این آلیاژ در زبان آلمانی است.

عنصر روی، رنگی سفید با درخشش آبی یا نقره ای دارد. همین رنگ و ظاهر تا حدودی در آلیاژ زاماک نیز دیده می شود. این آلیاژ با توجه به نقطه ذوب پايين و سياليت مناسبی که دارد، یک آلیاژ مناسب برای ریخته‌گری است. دمای ذوب زاماک حدود 450 درجه سانتیگراد است و تولید آن در کوره های قوس الکتریکی و شعله‌ای، امکان پذیر است.

 

زاماک چگونه ساخته میشود؟

درباره روش تولید آلیاژ زاماک بیشتر بدانید !

برای تولید آلیاژ زاماک، ابتدا مذاب آلومینیوم را تهیه کرده و سپس تکه‌های مس خالص را درون مذاب می‌اندازند. لازم است درجه حرارت تا حدی بالا رود که تمام مس درون آلومینیوم حل شود. پس از اینکه آمیژان AL-cu آماده شد، آن را شمش ریزی می‌کنند. این آمیژان ترد و شکننده است.

پس از این که شمش ها کاملا منجمد شدند، در بوته دیگری روی را ذوب می‌کنند. سپس شمش آمیژان را که منجمد شده Al – Cu ، درون بوته مذاب روی می‌اندازند. لازم است شمش به پایین رفته و کاملا در داخل مذاب حل شود. پس از اینکه مذاب آلیاژ آماده شد، آن را ریخته‌گری می کنند. ریخته‌گری فشاری و دایکست، بهترین روش‌ها برای تولید آلیاژ زاماک هستند.

با توجه به این که آلیاژ زاماک دامنه انجماد بسیار کوتاهی دارا میباشد، تمایل زیادی به انجماد پوسته‌ای دارد. این موضوع باعث می‌شود که ریخته‌گری فشاری و دایکست برای تولید این آلیاژ طرفدار بیشتری داشته باشند.  یک نکته مهم این است که وزن مخصوص این آلیاژ بالا است. بنابراین لازم است در سیستم های فشاری وزنه گذاری فراموش نشود.

 

زاماک چیست

از زاماک در چه مواردی استفاده می شود؟

همانطور که اشاره شده از زاماک در مواردی که تحت کشش یا فشار زیاد باشد استفاده می شود. زاماک ها از نظر نوع و کاربرد به سه دسته زاماک فولادی، زاماک آلومینیومی و زاماک برنجی تقسیم بندی می شوند.

بررسی کاربردهای زاماک

زاماک‌ های فولادی بادوام ترین و قوی ترین در بین این سه ماده هستند. آنها معمولاً از فولاد کربنی ساخته می شوند که دارای استحکام کششی بالایی است و در برابر تغییر شکل مقاوم است. زاماک‌ فولاد کربنی اغلب در کاربردهای با امنیت بالا مانند ساختمان های تجاری یا صنعتی استفاده می شود. با این حال، آنها ممکن است در طول زمان مستعد زنگ زدگی و خوردگی باشند، به ویژه در محیط های مرطوب یا ساحلی.

آلومینیوم یک ماده سبک وزن و مقاوم در برابر خوردگی است که آن را به یک انتخاب محبوب برای اجزای پنجره تبدیل می کند. زاماک‌های آلومینیومی معمولاً از آلیاژهای آلومینیومی مانند 6061-T6 ساخته می شوند که به دلیل استحکام بالا و مقاومت در برابر خوردگی بسیار محبوب هستند. زاماک‌های آلومینیومی اغلب در کاربردهای مسکونی یا تجاری مورد استفاده قرار می گیرند، جایی که ترکیبی از استحکام، دوام و مقاومت در برابر خوردگی مورد نیاز است.

برنج یک آلیاژ فلزی است که عمدتاً از مس و روی ساخته شده است و مقادیر کمی از فلزات دیگر برای استحکام و دوام اضافه شده است. زاماک‌های برنجی اغلب به دلیل زیبایی که دارند مورد استفاده قرار می گیرند، زیرا می تواند ظاهر یک پنجره را به طور قابل توجهی ارتقا دهند. همچنین در برابر زنگ زدگی و کدر شدن مقاوم هستند و به همین دلیل گزینه مناسبی برای پنجره ها در محیط های مرطوب یا ساحلی هستند. با این حال، برنج به طور کلی به اندازه فولاد یا آلومینیوم قوی نیست، که استفاده از آن را در مکان هایی که امنیت بالا نیاز دارند توصیه نمی‌شود.

در صنعت پلمپ و به طور خاص پلمپ های کابلی معمولا از آلیاژ زاماک آلومینیومی استفاده می شود به آن دلیل که زاماک خود دارای قدرت کشش و فشار بالایی بوده و همچنین شرایط اکسید آلومینیوم نیز این فلز را در برابر خوردگی و زنگ زدگی تا حد بسیار زیادی مقاوم است. پس ترکیب این دو کنار هم فلزی مستحکم را تشکیل می دهد.
در صنعت پلمپ، علاوه بر آنکه پلمپ ها را از زاماک آلومینیومی تولید می کنند، روی بدنه آنها را رنگ میزنند تا مقاومت آن در برابر خوردگی و اکسیداسیون افزایش یابد.

نتیجه گیری
با استناد به مواردی که تا کنون بیان شد پلمپ های کابلی جدا از آنکه قیمت ناچیزی دارند ولی آنها را میتوان در صف پلمپ های با درجه امنیت بسیار بالا تلقی کرد، چرا که در برابر رطوبت، کشش و فشار مقاوم بوده و همچنین طول عمر بالایی دارند. شرکت پایگان سیل ایرانیان مفتخر است تا این محصول را در بالاترین کیفیت تولید کرده و به دست شما عزیزان برساند.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 14 میانگین: 4.7]